Za války posloužila zvoníkovi hilzna

__C220-013-A_Za_valky_poslouzila_zvonikovi_hilzna_PVCDruhá světová válka zasáhla také do osudů Zalinských. V roce 1929 si vystavěli novou kapli, kterou opatřili novým zvonem. Ale ze zvonění se po začátku druhé světové války příliš dlouho neradovali. V roce 1941 se totiž rekvizice zvonů dotkla nejen kostelů, ale i kapliček.

„Ve věži naší kaple byly zvony dva,” zapsal do zalinské kroniky po válce kronikář. „Chtěli jsme tehdy jeden zvon zapřít a ukrýti, ale obava před našimi kolaboranty, že nás udají, převládla, a tak k ukrytí zvonu nedošlo. Zabaveny a odevzdány byly zvony oba. Dříve než k odmontování došlo, vběhl zvoník Jan Vondruš do zvonice a jal se na oba zvony zvoniti. Zvuk jejich rozlétl se nad vesnicí. Lid uslyšev zvonů hlas v neobvyklou denní dobu vybíhal shlédnout, co se stalo,” popisuje událost zalinská kronika.

__C220-013-B_Za_valky_poslouzila_zvonikovi_hilznaMístní zvoník se ale nechtěl smířit s tím, že by nad vesnicí mělo zavládnout úplné ticho. Původně se totiž v Zalinách zvonilo pravidelně třikrát denně na větší zvon ranní a večerní klekání a v poledne, nebo u příležitosti na mše svaté, byla-li v kapli sloužená, a o pohřbech. Druhý menší zvon pocházel z původní kapličky. Ten ve vsi sloužil jako umíráček. „Smutno bylo ve vesnici, když hlas zvonů umlkl. Toto mlčení těžko snášel zvoník Jan Vondruš. Aby tento křesťanský zvyk udržel, opatřil si hilznu z dělového náboje, kterou zavěsil na drát v koruně stromu u vchodu kaple a kladivem klepaje na tuto hilznu napodoboval zvonění,” popisuje zalinská kronika.

Současný kronikář Ledenic a historik Jiří Cukr se historií zalinské kaple zabýval. Bez zvonu byla podle něj přibližně čtyři roky. „Rok po osvobození se občané 26. srpna 1946 rozhodli nechat vytvořit nový zvon. Podmínkou Zalinských bylo, že do měsíce bude zvon ve zvonici viset, což se k oboustranné spokojenosti podařilo dodržet. V prosluněné neděli dne 22. září 1946 se konal slavnostní průvod a vlastní oslava, při níž byl nový zvon uvítán do života administrátorem farnosti Ledenice Václavem Žitným,” uvádí Jiří Cukr.

Autor textu: Jiří Říha

(zdroj: denik.cz, 29. červen 2015, ilustrace – Wikimedia Commons, CC-BY-NC-SA) a archiv ledenické radnice)

Vážený čtenáři, děkujeme Vám za Vás komentář.