Do kaple Zvíkovského Podhradí se vrátil historický zvon

Zvíkovské Podhradí – Ve čtvrtek dopoledne vrátil zvonař Michal Votruba z Myslkovic za asistence starosty Zvíkovského Podhradí Josefa Bárty a dalších dobrovolníků do věžičky kaple svatého Václava zrestaurovaný historický zvon, jehož stáří se odhaduje až na sedm set let.

„Na to, že je třeba zvon a jeho uchycení opravit, jsem přišel jen náhodou. Původně jsem se chtěl jen podívat, jestli by bylo možné ve věžičce instalovat osvětlení kapličky. A když jsem tam vylezl, tak jsem zjistil, že je to u zvonu nahnilé. Osvětlení máme jen v chodníku, ale z úsporných opatření ho pouštíme jen na Vánoce,” vysvětlil Josef Bárta.

Po konzultaci s odborníkem se ukázalo, že byl zvon od roku 1946 špatně zavěšený a že je puklý. „Udělali jsme novou dubovou hlavu s kováním ve zvonařském stylu. Dub se používá výhradně proto, že časem tvrdne a nevadí mu vlhko. Třeba čtyři sta let staré dubové dřevo je tak zhutnělé, že do něj nejde ani zatlouci hřebík,” vysvětlil Michal Votruba. Dodal, že je koruna zvonu poškozená na třech místech. Byla sice opravovaná v roce 1948, ale zřejmě ne příliš kvalitně. Poškozené jsou i háky, za které zvon visí, a původní ucho zvonu také. „Zvon je asi sedm set let starý, a když se z něj sundala krusta, ukázalo se, že je bronz hodně pórovitý, protože dřív neměli takové technologie jako dnes. Dá se předpokládat, že se na něm zase objeví měděnka a že bude korodovat. Proto by bylo ideální, kdyby byl umístěný v suchu,” vysvětlil Michal Votruba.

Puklina ve zvonu zůstala, protože podle něj svařování zvonů je možné nechat udělat jen v Německu a stálo by to kolem 95 tisíc korun bez daně. Kromě toho, že je to příliš nákladné, by podle Josefa Bárty bylo barbarstvím dělat do historického zvonu takový zásah. „Rozhodli jsme se, že necháme vyrobit nový zvon a po novém roce, nejlépe na jaře, jej slavnostně vyměníme. Pro historický zvon bychom rádi našli důstojné umístění na hradě Zvíkov. Už jsme kvůli tomu oslovili památkáře,” upřesnil Josef Bárta.

Zatím budou zvon šetřit. Zvoní se na něj, jen když někdo zemře, nebo když je mše. Na výrobu nového zvonu uspořádají sbírku. „Povolení na sbírku máme od krajského úřadu od 1. listopadu na třicet dní. Když jsme zjišťovali, jestli by lidé na nový zvon přispěli, většinou jsme se setkávali s příznivými ohlasy. Už se přihlásilo asi 35 lidí včetně chalupářů, že přispějí a nejraději by nám dali peníze hned, ale musí počkat do 1. listopadu,” dodal Josef Bárta. Původně chtěli na zvonu vyjmenovat všechny dárce, ale kvůli jejich počtu se rozhodli umístit tabulku s jejich jmény v kapli. Michal Votruba plánuje odlití nového zvonu v listopadu.

Ohlédnutí do historie kapličky
Zvíkovský pamětník a zvoník Karel Říha (82) připomíná historii kapličky a zvonu: „Kaplička byla postavená
v roce 1900 a 29. dubna 1945 byla poškozená náletem hloubkových letců. Původní zvon si nepamatuji, ale když měla být v roce 1918 1. světová válka, tak sbírali všechny zvony na válečné účely. Tenkrát byl tady můj děda starostou. Zvon sundali, ale neodevzdali a schovali do dříví v naší chalupě. V roce 1918 tady vypukl požár a asi dvanáct domů vyhořelo. Prý bylo hrozné počasí a velký vítr, který oheň roznášel na doškové střechy, a hasiči nestihli oheň uhasit, proto se zvon roztavil, tak pak tam dali zvon z nádražní puklice. V roce 1946 objevili ten současný zvon ve starých ruinách kostelíka svatého Mikuláše pod hradem Zvíkov a otec Karla Schwarzenberga ho věnoval do kaple, i když o něj měli zájem 
v Oseku. Byl opravený v Českých Budějovicích a když ho dávali do kaple v roce 1947, byla to velká sláva. Pořádaly se dožínky na hradě a odtud pak šel průvod do kapličky. Zvon tady slavnostně vysvětil farář Pernegr z Písku a pak byl vytažený nahoru do zvonice. Vystřídalo se tady několik zvoníků. Já převzal zvonění po mamince.”

Autor: Stanislava Koblihová

 

(zdroj: pisecky.denik.cz, 25. říjen 2015, ilustrace – Wikimedia Commons, CC-BY-NC-SA))

Vážený čtenáři, děkujeme Vám za Vás komentář.