Peníze na zvony v Litomyšli poputují i z rozpočtu města

C220-016-B_Sbirka_na_nove_zvony_v_LitomysliSbírka na nové zvony v Litomyšli nepřinesla dost peněz. Pomůže proto město a mecenáši. To se však nelíbí některým zástupcům opozice.

Je 300 tisíc korun hodně, nebo málo? To byla jedna z mnoha otázek, kterou se na svém březnovém zasedání museli zabývat litomyšlští 
zastupitelé. Již dva roky totiž můžou lidé přispívat na speciální účet, z něhož se má zaplatit výroba a instalace tří zvonů do piaristického kostela. Za tu dobu se podařilo vybrat přes 300 tisíc korun, což však nestačí. Celkové náklady jsou totiž jeden a půl milionu. O návrat zvonů vedení města stojí, proto se v letošním rozpočtu na tento účel vyčlenilo 600 tisíc, z nichž se mají zaplatit nutné stavební práce a oprava stolice ve zvonici.

To se ale nelíbí některým zástupcům opozice. Tento příspěvek z rozpočtu kritizoval Radek Pulkrábek (Patriot – SNK), podle kterého je vybraná suma důkazem, že lidé o zvony nestojí. „Nevybrala se ani třetina požadované částky. Podle mého názoru by se tyto peníze daly použít účelněji, třeba na dětská hřiště,“ myslí si Radek Pulkrábek.

S tímto pohledem na věc však vedení města ani většina zastupitelstva nesouhlasí. To, že vybraných 300 tisíc znamená nezájem lidí, Vojtěch Stříteský (Fórum občanů Litomyšle SNK) označil za demagogii. Radek Pulkrábek si však stojí za tím, že sbírka skončila krachem a do zvonice by stačilo dát velké reproduktory. „Vybrali zhruba 350 tisíc. Myslím si, že je to dost velký signál, že lidi o zvony mají zájem,“ uvedl místostarosta Michal Kortyš (ODS).

Zastupitelé nakonec dotaci na zvony schválili. Pro jich byl 16 ze 23. „Na jeden zvon jsme oslovili mecenáše, peníze na druhý máme taky přislíbeny a třetí se zaplatí z darů obyvatel. Ten zbytek zaplatí město. Doufám, že se nám to letos podaří dokončit,“ nechal se slyšet Michal Kortyš. Jména mecenášů však zatím veřejnosti prozradit nechtěl. V současné době se také řeší výsledná podoba tří zvonů, které budou majetkem města. Umístěny budou v kostele Nalezení svatého Kříže, o jehož navrácení požádali piaristé. O původní zvony Litomyšl přišla v roce 1942.

Historický snímek největšího litomyšlského zvonu svatý Václav. Vážil 773 kilogramu.

Autor textu: Michele Vojáček

(zdroj: svitavsky.denik.cz, 5. březen 2016, ilustrace – Wikimedia Commons, CC-BY-NC-SA a archiv města Litomyšl)

Vážený čtenáři, děkujeme Vám za Vás komentář.