Chodově na sokolovsku chtějí opravit historický zvon


C210-027-A_Chodovsti_chteji_opravit_historicky_zvonVedení města Chodova zahájilo při letošním Dni kostelů i sbírku na opravu historického zvonu v kostele sv. Vavřince. Celkové náklady se odhadují na 250 tisíc korun. Plánovaná sbírka navazuje na dávnou městskou tradici, kdy se na opravy, výzdobu a podporu kostela skládali obyvatelé Chodova společně s měšťany.

Kostel sv. Vavřince je od roku 2005 v majetku města. Prošel rozsáhlou rekonstrukcí, při které byla opravena střecha, fasády, vitráže a kamenné prvky. | Foto: Ondřej Žváček

Zvon v kostelní věži čeká na opravu už dlouhá léta. „Kromě toho, že má špatné srdce, je nutné také zrekonstruovat jeho zavěšení. Bude to trochu zkouška Chodováků, zda je kostel zajímá jen při koncertech nebo k němu mají i jiný vztah. Ideální by bylo, kdyby se pomocí sbírky podařilo sehnat na opravu 250 tisíc korun,“ uvedl starosta Patrik Pizinger.

Sbírka by měla navázat na dávnou městskou tradici, kdy se na opravy, výzdobu a podporu kostela skládali obyvatelé Chodova společně s měšťany. „V kostele z několika původních zvonů zůstal dnes jediný. Jde o největší zvon jménem Jan Vilém z roku 1658. Odlil jej plzeňský zvonař Melchior Matthaeus Michelin. Jan Vilém má průměr 74 centimetrů, vysoký je 58 centimetrů a je vyladěný do tónu H. Váží téměř čtvrt tuny, přesně 245 kilogramů,“ uvedl Martin Polák.

Kostel sv. Vavřince je od roku 2005 v majetku města, prošel rozsáhlou rekonstrukcí, při které byla opravena střecha, fasády, vitráže a kamenné prvky včetně vstupního schodiště. Zároveň byly vyměněny či repasovány všechny dveře a bylo nainstalováno moderní zabezpečovací zařízení. Kostel se každoročně zapojuje do Noci kostelů a stále plní i svou sakrální funkci.

(Autor: ČTK, Helena Pašková)

Zvon Jan Vilém z roku 1658. | Foto: Chodauer

 (zpracováno s využitím otevřených a agenturních zdrojů, vlastního archivu, ilustrace – Wikimedia Commons/vlastní archiv, CC-BY-NC-SA)

Vážený čtenáři, děkujeme Vám za Vás komentář.