Dolní Jablonné má osvětlený zvon i věžní hodiny

C220-016-C_Dolni_Jablonne_ma_osvetleny_zvon_i_vezni_hodinyJsou to dva roky, co na návsi v Dolní Jablonné, malé obci u Přibyslavi na Vysočině, vyrostla úplně nová kaple. Postavili si ji sami místní, protože nechtěli chodit daleko do kostela. Přizvali architekta a vznikla stavba, která obci v žádném případě nedělá ostudu. Naopak. Brzy se z ní určitě stane i vyhledávaný turistický cíl.

Nová kaple je zasvěcená svatému Floriánovi. Ne náhodou. K její zadní části totiž těsně přiléhá zbrojnice místních dobrovolných hasičů a svatý Florián je jejich patronem. „Přidali jsme to k hasičům proto, že se nám na kapličku lépe sháněli peníze,“ vysvětluje praktický důvod Jaroslav Horský z Dolní Jablonné.

C220-016-A_Dolni_Jablonne_ma_osvetleny_zvon_i_vezni_hodinyPodobu stavby navrhnul architekt Radek Wasserbauer. „My jsme opravdu měli potřebu, abychom se měli kde duchovně scházet,“ říká Jaroslav Horský s tím, že jim farář z Přibyslavi slíbil, že bude v Jablonné jednou týdně sloužit mši.

Kaple svatého Floriána má půdorys rovnostranného kříže a je ze tří stran prosklená, ve štítech jsou okna vitrážová. Dřevěné krovy stropu jsou odkryté. Uprostřed visí krásný kruhový kovaný lustr. „Vykoval ho místní kovář Jiří Pohl,“ doplňuje Jaroslav Horský.

C220-016-B_Dolni_Jablonne_ma_osvetleny_zvon_i_vezni_hodinyProtože nemají Jablonečtí kostel, opatřili svou novou kapličku i hodinami a zvonicí. Obojí je nasvícené, aby byly dobře vidět i v noci. Hodiny tvoří kovový kruh z nerezu. „Projektovali jsme je na tisíc let, tak snad tak dlouho vydrží i kaple,“ směje se Jaroslav Horský. Zvon v otevřené vížce je nový. Z bronzu ho odlila Leticie Vránová z Brodku u Přerova. Váží padesát kilogramů a je laděný do tónu H2. „Zvon zvoní v poledne, ve tři hodiny v pátek odpoledne, kdy se připomíná smrt Ježíše Krista, a v šest hodin zvoní klekání,“ říká Jaroslav Horský.

Kaple je otevřená pro pravidelné mše, ale z místních lidí do ní může kdokoliv zajít kdykoliv, protože v každé chalupě mají svůj klíč. Turisté jsou ale také zváni. Na dveřích kaple je telefonní číslo, na které mohou zavolat, a Jaroslav Horský je rád provede a prozradí spoustu zajímavostí.

Dolní Jablonná leží na zelené turistické trase. Pohodlně do ní dojedete na kole z nedaleké Přibyslavi.

C220-016-C_Dolni_Jablonne_ma_osvetleny_zvon_i_vezni_hodiny

Autor textu: Irena Šarounová

(zdroj: Český rozhlas, pořad Česko – země neznámá, 14. březen 2016, blíže ZDE)

2 Responses to Dolní Jablonné má osvětlený zvon i věžní hodiny

  1. kovandová napsal:

    kdy jsou, prosím, mše

Vážený čtenáři, děkujeme Vám za Vás komentář.