Dřevěný kostelík v Blansku dostal zvony Cyrila a Metoděje

 220_005_Dřevěný kostelík v Blansku dostal zvony. Cyrila a MetodějeBlansko – Dřevěný kostelík byl do Blanska převezen z Podkarpatské Rusi v třicátých letech minulého století. Po celou dobu neměl zvony. To se minulý týden změnilo. Z jeho věže nyní zní zvony Cyril a Metoděj a v květnu přibude ještě Jan Hus.

„Zvony jsou zavěšené v patě věže na ocelové konstrukci, která byla speciálně kvůli tomu vyrobená. Nyní jsou ve zkušebním provozu, mechanismus prochází laděním. Na květen chystáme slavnost, kdy zvonům požehnáme. V té době budeme mít už i třetí zvon,” uvedl Martin Kopecký, farář Církve československé husitské, která se o kostel stará.

Protože letos je 1 150. výročí příchodu věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Moravu, dostaly zvony jména po těchto svatých. Menší, asi dvacetikilogramový zvon, se jmenuje Cyril, Metoděj váží zhruba třicet kilogramů. „Cyril více symbolizoval vzdělanost, Metoděj byl spíš tím silnějším, který klestil cestu, proto jsme jména takto rozdělili,” vysvětlil dále farář.

Zvony mohla nechat farnost vyrobit díky daru jednoho z věřících. „Nechce být jmenován. Jeho dar ve výši sto padesáti tisíc korun pokryje celkové náklady,” doplnil Kopecký.

Po vysvěcení kostela v roce 1937 bylo do kostelní věže nainstalováno zařízení zvané gramozvony. To však časem dosloužilo. V kostelíku tak dosud zněly jen nahrávky zvonů z cédéčka.

Ačkoliv teprve ve zkušebním provozu, vyzvánění z dřevěného kostela už má daný svůj řád. „Nový den v sedm hodin ráno vítá menší zvon Cyril, v poledne odbíjí větší Metoděj a společně oba zvony v sedm hodin večer ohlašují takzvané klekání. V pátek na památku utrpení a umučení Páně ve tři hodiny odpoledne zvoní Metoděj,” vyjmenoval farář s tím, že oba zvony bijí také před bohoslužbami a po nich.

Kdo si bude chtít zvony prohlédnout zblízka, bude mít možnost na květnové slavnosti. Na žehnání budou zvony z věže sundané.

Leona Paroulková
(zdroj: www.blanensky.denik.cz, 12. březen 2013)