Nové varhany svatovítské katedrály postaví cizinci

Zakázku na výrobu velkolepých varhan pro katedrálu svatého Víta na Pražském hradě v hodnotě několika desítek milionů korun získá zahraniční firma. MF DNES zjistila, že se do výběrového řízení přihlásilo dohromady čtrnáct evropských výrobců.

„Všechny jsou ze zahraničí, přesněji ze západní Evropy. Nejčastěji z Německa. To proto, že české firmy nemají s výrobou tak velkého nástroje zkušenosti,“ vysvětlil MF DNES Štěpán Svoboda z pražské arcidiecéze. Velký počet zájemců o stavbu varhan dokazuje o jak prestižní zakázku v oboru jde. „Z ohlasů výrobců víme, že se jedná o jeden z nejvýznamnějších, ne-li vůbec nejvýznamnější evropský projekt. Také která hlavní katedrála státu či národa není dnes vybavena velkým nástrojem,“ řekl MF DNES organolog arcidiecéze pražské Štěpán Svoboda.

Kromě velikosti projektu je pro firmy zajisté zajímavá i cena. Varhany by měly stát od 50 do 100 milionů korun. Arcibiskupství pražské a Metropolitní kapitula u svatého Víta v Praze založily nadační fond za účelem financování tak velkého projektu. Velkou část z ceny zaplatí katolická církev a velcí sponzoři. Ovšem díky nadačnímu fondu mohou přispět i jednotlivci. „Pozváni jsou všichni – i jednotlivci budou moci sponzorovat třeba malou píšťalu. Jednou pak budou moci říct svým dětem a vnukům, že i jejich rodina se takto na výstavbě katedrály podílela,“ prohlásil tehdy pražský arcibiskup Dominik Duka.

Nové varhany by měly mít až šest tisíc píšťal a mohly by se stát největšími v republice. Realizací varhan se symbolicky dokončí dostavba svatovítské katedrály, píše se na stránkách Nadačního fondu Svatovítské varhany. Současné Mölzerovy varhany pocházející ze 30. let minulého století byly totiž v katedrále pouze dočasně. Zvukově dostačují pouze pro starou část katedrály.

Nové varhany by měly poprvé zahrát v roce 2018 při 100. výročí založení Československa. Štěpán Svoboda si ale není jistý, že se podaří hudební nástroj postavit včas. Stavba podle něj může trvat dva roky a několik měsíců zaberou návrhy.

Projekt nových varhan se dočkal podpory důležitých osobností. Podpořili jej takzvaní držitelé klíčů od Korunní komory. Mezi osoby, jež mají klíč od korunovačních klenotů má prezident republiky, předseda vlády, arcibiskup pražský, předseda Senátu i Poslanecké sněmovny, probošt Metropolitní kapituly a primátorka hlavního města Prahy.

 

Autor textu: jkk

 

(zdroj: idnes.cz, 25. říjen 2015, ilustrace – Wikimedia Commons, CC-BY-NC-SA))

Vážený čtenáři, děkujeme Vám za Vás komentář.