Objeven jeden z nejstarších českých zvonů

C220-015A_Objeven jeden z nejstarších českých zvonůZvon z radošovského kostela se zařadí k nejstarším v republice – Zvon v kostele svatého Václava v Radošově zřejmě patří k nejstarším zvonům v České republice. Letopočtu 1593, který je na zvonu vyryt, si až dosud nikdo nevšiml. Odhalila ho až nedávná prohlídka před plánovanou rekonstrukcí kostela, řekl ČTK starosta Kyselky Aleš Labík

C220-015B_Objeven jeden z nejstarších českých zvonů“Kostel bychom rádi začali rekonstruovat, a tak jsme ho v poslední době zevrubněji prohlíželi. Při poslední prohlídce jsme fotografovali zvon, a při tom jsme si letopočtu všimli. Je vyryt na odlehlejší straně zvonu, v místě, kde ho asi předtím nikdo podrobněji nezkoumal,” uvedl Labík. Pravost letopočtu už podle něj památkáři předběžně potvrdili. S více než 400 lety stáří se tak zvon pravděpodobně zařadí mezi nejstarší zvony v České republice.

Autorem zvonu by mohl být místní zvonař Hans Wildt, který je mimo jiné autorem zvonu na Božím Daru z roku 1594 i dalších zvonů v regionu. Takto staré zvony jsou ale jinak na území republiky spíše raritou. Nejstarší dochovaný zvon v republice pochází z roku 1286 a je také umístěn v Karlovarském kraji – je uložen v krajském muzeu v Chebu.

C220-015C_Objeven jeden z nejstarších českých zvonůKostel v Radošově koupila obec Kyselka na podzim loňského roku od sdružení Radošovský most za 350.000 korun. Nyní chce požádat o dotace a začít s jeho rekonstrukcí. Jde o jediný funkční kostel na pobřeží řeky Ohře od Karlových Varů až po Stráž nad Ohří. V březnu 2011 byl kostel sv. Václava zapsán na státní seznam kulturních památek. V současnosti je přístupný v době konání církevních bohoslužeb, v roce 2014 byl zařazen do programu Noc kostelů.

(zdroj: ČTK, 25. únor 2016, ilustrace – Wikimedia Commons, CC-BY-NC-SA)

One Response to Objeven jeden z nejstarších českých zvonů

  1. Miroslav Pošvář napsal:

    Promiňte, ale zvon z konce 16.století (ba ani z konce 15.stol.) není v Českých zemích přece žádnou raritou. Jde zpravidla o velmi krásné zvony z období “zlatého věku českého zvonařství”, ale na našich věžích nejsou žádnou vyjímečností. (To vzácněji se setkáváme s většími zvony barokními a produkce 19. a 1.pol.20. stol.)

Vážený čtenáři, děkujeme Vám za Vás komentář.