Pověsti obklopují zvonici ve Vyskytné tajemstvími
Vyskytná – Mezi obyvateli obce Vyskytná na Pelhřimovsku kolují podle informací vyskytenského zvoníka Stanislava Párala, ale i podle knih různé pověsti například o podzemních chodbách vedoucích nejen pod tamní zvonicí.
Zakládat by se mohly na pravdě, v souvislosti se stříbrnými doly, na které odkazuje i původ názvu vsi – Vyskytná od Ves Kutná. Snad největší záhadou jsou ale zvěsti o tom, že ve vsi kdysi stával klášter.
Pověsti o Vyskytné, které se pokusil sepsat například kolektiv autorů z Muzea Vysočiny v Pelhřimově, do vsi umisťují templářský klášter, jenž měl v minulosti sahat až k dnešní dřevěné zvonici. Pod tou jsou prý sklepy s velkými poklady. Vyskytenská zvonice.
„Proč vyskytenská zvonice stojí tak daleko od svého kostela, jaké stavbě patřily původně její základy a trosky zdiva, na které se často naráželo při zemních pracích prováděných na kopečku kolem zvonice a proč v těchto místech byly tak hojné nálezy lidských koster zaznamenané již od poloviny 18. století?“ ptá se v knize Pověsti o Vyskytné z roku 2006 autorka Věra Jarošová.
„Výklad, že na místě dnešní zvonice stával klášter řádu templářského, je prý nesprávný. Bohužel nedovedeme tuto domněnku nahradit jiným uspokojivým výkladem,“ odpovídá.
Při nahlížení do dávné nezdokumentované historie se zřejmě nelze obejít bez spekulací. Neméně zajímavé jsou však i novodobější dějiny zvonice, které vysvětlují třeba to, proč se ze všech zvonů, které Vyskytenským v minulých stoletích zvonívaly, dochoval jen jediný, Prokop z roku 1555.
V březnu roku 1917 píše v kronice tehdejší vyskytenský farář o svém počínání, když ve zvonici zbývaly už jen dva zvony a válečným účelům měl posloužit další: „obětoval jsem raději prostřední, ač nejstarší, z roku 1484, už také dosti vytlučený, jen abych zachránil ‚Prokopa‘, který je sice z roku 1555, ale úplně zachovalý a hlas má překrásný“.
Pro zajímavost, zvon dle Soupisu památek historických a uměleckých v politickém okresu pelhřimovském od Josefa Soukupa z roku 1903 zdobí dva nápisy: „Tento zvon udělán jest, proto, aby [j]inde věděli, kdy na slovo se boží [sc]házeti mají“ a „Tento zvon dělán jest ke cti a k chvále Pánu Bohu a ku připomínání Svatému Purokopovi [!] 1555″. Prokopovi je společníkem podstatně mladší umíráček Maria. Autor: Dominika Dufková
Dominika Dufková (zdroj: http:/www.denik.cz, 29. září 2013)
Vážený čtenáři, děkujeme Vám za Vás komentář.