Věž v Liběšicích má opět zvon

220-010-C_Věž v Liběšicích má opět zvon_PVCKrálovéhradecká obec Liběšice zažila mimořádnou událost. 18. února 2015 se na zvedání zvonu do věže kostela Nanebevzetí Panny Marie se přišla podívat celá obec včetně dětí ze základní školy. Kostel přišel o své tři zvony na počátku druhé světové války, kdy je německá armáda, podobně jako zvony v sousedním Úštěku, zrekvírovala pro zbrojní průmysl.

Ve věži zůstal jen malý zvon – umíráček, který však měl špatné srdce. „Máme radost, že po 70 letech dochází k nápravě a římskokatolická farnost v Liběšicích získala plnohodnotný zvon, kterému kněz Roman Depa minulou sobotu po mši svaté požehnal. Ocelový zvon, který byl pojmenován Maria, o hmotnosti téměř 700 kilogramů, věnovala Liběšickým farnost Dobrá z ostravsko-opavské diecéze. Zvon byl ulit ve Vítkovicích krátce po první světové válce. Dobrská farnost, která si pořizovala tři zvony nové, nabídla původní dalším farnostem. Největší získaly Liběšice, dva menší odebrala královéhradecká diecéze,” vysvětlila Jana Michálková, mluvčí Biskupství litoměřického.

220-010-A_Věž v Liběšicích má opět zvon_PVCJeřáb vyzvedl bez větších problémů zvon do vikýře kostelní věže. Zde ho pracovníci dopravní firmy ve stísněných prostorách a za pomoci zvedací techniky přemístili do středu patra a poté zavěsili. „Zvon jsme v dvacetileté historii naší firmy zvedali poprvé, ale v historických objektech jsme už s jeřáby pracovali několikrát, jako třeba při natáčení filmů. Jeřáb, který jste viděli v Liběšicích, zvedal zvon do zhruba 25 metrů, ale jeho zdvih je až 56 metrů. Máme ještě výkonnější stroj do 200 tun a se zdvihem 105 metrů,” prozradil Petr Jiránek, jeden z majitelů hrobecké společnosti Stavební stroje a doprava.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie byl na počátku 19. století zchátralý, proto byla jeho střecha a loď stržena a v letech 1813 – 1816 vystavěn kostel znovu. Renesanční věž z konce 16. století byla zachována.


220-010-B_Věž v Liběšicích má opět zvon_PVC

 

Václav Sedlák
(zdroj: litomericky.denik.cz, ilustrace – Deník/Václav Sedlák, 18. února 2015)

Vážený čtenáři, děkujeme Vám za Vás komentář.