Zvonění jako symbol spojení v jednotě

130-006A_Zvonění jako symbol spojení v jednotěV sobotu 17. ledna 2015 se od 18 hodin na 10 minut slavnostně rozezněly zvony katedrály sv. Víta na Pražském hradě na počest Plzně, která jako druhé město v České republice získala titul Evropské hlavní město kultury, a zároveň symbolicky oslavily první zvonění nových zvonů plzeňské katedrály sv. Bartoloměje vracejících se po více než 70 letech do její zvonice. Zvonění na znamení společného spojení v jednotě, kterou potřebuje nejenom Evropa, ale celý svět, zaznělo také z dalších českých i evropských zvonic.

 V sobotu se již podruhé zapojily zvony katedrály sv. Víta na Pražském hradě do oslav akce „Evropské město kultury“. V roce 2000 ohlašovaly, že se Praha stala Evropským městem kultury roku 2000“, letos na dálku pozdravila západočeskou Plzeň. Přesně v 18:00 v sobotu 17. ledna 2015 „první zvony království českého“ z hlavní věže katedrály sv. Víta svým majestátním zvukem oznámily Praze, že po 15 letech se ČR opět významným způsobem podílí na evropském kulturním dění a Plzeň právě zahájila svůj celoroční program Evropského hlavního města kultury roku 2015.

220-004_Jan Nepomucký a MarieToto zvonění mělo však mít ještě jednu čestnou úlohu – symbolicky přivítalo do rodiny českých zvonů čtyři nové zvony plzeňské katedrály sv. Bartoloměje, které zvonař Petr Rudolf Manoušek odlil v Holandsku. Tyto zvony pojmenované Bartoloměj, Hroznata, Marie a Jan se poprvé rozezněly ve stejném čase jako zvony z katedrály sv. Víta. Zvony jako symbol spojení v jednotě zněly také z dalších českých měst (Hradec Králové, České Budějovice, Litoměřice, Brno, Olomouce, Ostrava) i z řady evropských měst jako Paříž, Stockholm, Glasgow, Štýrský Hradec, Helsinky, Linec, Essen, Pécs, Marseille, Košice či Riga, která byla v minulosti rovněž nositeli titulu EMK.

Není tedy náhodou, že plzeňští pořadatelé nazvali slavnostní zahájení svého celoročního kulturního programu „Symfonie zvonů“.

Pražští zvoníci svatovítští si velmi váží, že mohli svým dílem přispět k této krásné akci a oslavit „narození“ dalších českých zvonů. Jen je jim trochu smutno, že plzeňské zvony nebudou obsluhovat zvoníci a zvonířky tak, jako tomu je po staletí v Praze. Přesto patří dík všem, kteří se na pořízení nových zvonů podíleli. Zbývá tedy je

n přání, aby tyto nové zvony byly co nejčastěji posly dobrých zpráv.

 (ilustrační foto CC/Ladislav Němec, MAFRA)