Církev získá tři budovy na Hradě

C210-032C_Cirkev_ziska_tri_budovy_na_HradeKatolická církev dostane budovy Jiřského kláštera, Nového probošství a kostela Všech svatých na Pražském hradě. Podpisem smlouvy to stvrdil prezident Miloš Zeman a pražský biskup Dominik Duka. Jednání o majetkovém vyrovnání s katolickou církví se na Hradě vedla několik let. Církev původně usilovala o více nemovitostí.

Tahanice mezi římskokatolickou církví a prezidentskou kanceláří končí, zástupci obou stran se v pátek 4. března 2016 sešli na Hradě na slavnostním ceremoniálu, kde podepsali dohody o vydání majetku. “Společnou odpovědností církve i státu je pečovat o rozvoj Pražského hradu, v němž se po staletí promítají církevní i státní dějiny,” uvedl prezident Miloš Zeman.

C210-032A_Cirkev_ziska_tri_budovy_na_HradeSvým podpisem společně s pražským arcibiskupem Dominikem Dukou stvrdili, že dvě budovy v areálu Pražského hradu přejdou pod římskokatolickou církev, která se zároveň vzdává nároků na další domy na Hradě. Potvrdili tak memorandum, které vzniklo už loni v létě. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček uvedl, že smlouvy zástupci Správy Pražského hradu a církve podepsali perem, které hlavě státu daroval Papež.

Přestože katolíci původně žádali v rámci církevních restitucí o dalších sedm domů, nakonec jim bude patřit pouze svatojiřský klášter, přilehlá budova Nového probošství a kostel Všech svatých. Další domy prezidentská kancelář nevydala s odůvodněním, že by změna vlastníka ohrozila bezpečnost hlavy státu.

Chápu hlasy, které vyzývají ke státnímu vlastnictví všech objektů Pražského hradu a musím současně konstatovat, že vláda měla dva roky na to, aby obdobný návrh předložila a neučinila tak. Proto jsme vzali věc do svých vlastních rukou. Některé budovy areálu Pražského hradu chátrají a jiné jsou zatíženy restitučními spory, takže je nelze ani opravit ani provozovat,” vysvětlil na ceremoniálu Zeman.

Církev budovy opraví na vlastní náklady

Duka akt označil za dlouho připravovanou tečku za porevolučním majetkovým vyrovnáním s církví. Ta se podpisem dohody zároveň zavázala, že znovuzískané budovy do pěti let za vlastní peníze opraví. Za prodlení podle Zemana hrozí smluvní pokuta.

C210-032B_Cirkev_ziska_tri_budovy_na_HradePrezident se před dvěma lety v pořadu Otázky Václava Moravce vyjádřil, že zvenku jsou sice budovy zachovalé, uvnitř to ale vypadá jako “po bombardování”. V pátek Zeman vyjádřil spokojenost nad tím, že zástupci Hradu a církve umožnili dohodou stavební ruch v areálu Pražského Hradu – opravy mohou začít i na sedmi budovách, kterých se církev ve prospěch státu zřekla. “Protože kde se nestaví, tam je mrtvo,” řekl Zeman.

Duka předeslal, že katolíci chtějí původní církevní budovy, které jim byly vráceny, otevřít širší veřejnosti. “Osobně bych byl rád, kdyby se Pražský hrad stal ještě více cílem nedělních procházek a výletů,” řekl pražský arcibiskup.

V klášteře chce církev zřídit uměleckou galerii. “Počítá se s tím, že zde bude sídlit arcidiecézní muzeum, stálé expozice věnované duchovním dějinám českého národa a bude vybudován prostor pro dočasné výstavy sakrálního umění. Plánují se také výstavy určené pro rodiny s dětmi,” uvedl Duka.

Církvi nečekaně připadl také kostel Všech svatých přiléhající k Vladislavskému sálu. “Nebylo to součástí memoranda, ale ve věci došlo k vzájemné dohodě v uplynulých týdnech. Je dobře, že Hrad je nyní jak symbolem české státnosti, tak zde vzniká duchovní centrum,” vysvětlil pro Aktuálně.cz mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček

Nové probošství bude sloužit jako sídlo metropolitní kapituly, kapituly Všech svatých a metropolitního soudu. Církev zároveň může spoluužívat baziliku svatého Jiří z 10. století, s ostatky Přemyslovců, stejně jako Mladotův dům, kde se mají i nadále konat koncerty, výstavy a kulturní akce.

Kardinála jsem nevydíral, hájil se Zeman

“Ve hře” bylo dříve vydání dalších devíti budov v hradním areálu, které církvi dříve patřily – Mladotova domu, Starého probošství nebo šesti domů ve Vikářské a jednoho domku u Zlaté uličky. Podobu restitucí dříve hlasitě kritizoval například kardinál Miloslav Vlk. Výsledek označoval za protiústavní. Ten ale v pátek nechal vzkázat, že se k věci už nechce vyjadřovat.

Nemohu si odpustit jednu ironickou poznámku na adresu pana kardinála Vlka. Převzít budovu, kterou nemohu využívat, je špatný obchod. A mám-li tuto budovu využívat, musím ji opravit. To, že je ve smlouvě uvedeno, že bude opravena z vlastních prostředků katolické církve, což samozřejmě nevylučuje sponzorské dary a podobně, je logický důsledek převzetí budov církví. Protože k čemu by jí byly budovy, které nemohou sloužit. Logiku v tomto uvažování nespatřuji a tvrdit, že jsem vydíral kardinála, je nehorázná lež,” uvedl Zeman.

 

Autor textu: Adéla Skoupá

(zdroj: ihned.cz, 4. březen 2016, ilustrace – Wikimedia Commons, CC-BY-NC-SA))

Vážený čtenáři, děkujeme Vám za Vás komentář.