Objeven jeden z nejstarších českých zvonů
Zvon z radošovského kostela se zařadí k nejstarším v republice – Zvon v kostele svatého Václava v Radošově zřejmě patří k nejstarším zvonům v České republice. Letopočtu 1593, který je na zvonu vyryt, si až dosud nikdo nevšiml. Odhalila ho až nedávná prohlídka před plánovanou rekonstrukcí kostela, řekl ČTK starosta Kyselky Aleš Labík
„Kostel bychom rádi začali rekonstruovat, a tak jsme ho v poslední době zevrubněji prohlíželi. Při poslední prohlídce jsme fotografovali zvon, a při tom jsme si letopočtu všimli. Je vyryt na odlehlejší straně zvonu, v místě, kde ho asi předtím nikdo podrobněji nezkoumal,“ uvedl Labík. Pravost letopočtu už podle něj památkáři předběžně potvrdili. S více než 400 lety stáří se tak zvon pravděpodobně zařadí mezi nejstarší zvony v České republice.
Autorem zvonu by mohl být místní zvonař Hans Wildt, který je mimo jiné autorem zvonu na Božím Daru z roku 1594 i dalších zvonů v regionu. Takto staré zvony jsou ale jinak na území republiky spíše raritou. Nejstarší dochovaný zvon v republice pochází z roku 1286 a je také umístěn v Karlovarském kraji – je uložen v krajském muzeu v Chebu.
Kostel v Radošově koupila obec Kyselka na podzim loňského roku od sdružení Radošovský most za 350.000 korun. Nyní chce požádat o dotace a začít s jeho rekonstrukcí. Jde o jediný funkční kostel na pobřeží řeky Ohře od Karlových Varů až po Stráž nad Ohří. V březnu 2011 byl kostel sv. Václava zapsán na státní seznam kulturních památek. V současnosti je přístupný v době konání církevních bohoslužeb, v roce 2014 byl zařazen do programu Noc kostelů.
Promiňte, ale zvon z konce 16.století (ba ani z konce 15.stol.) není v Českých zemích přece žádnou raritou. Jde zpravidla o velmi krásné zvony z období „zlatého věku českého zvonařství“, ale na našich věžích nejsou žádnou vyjímečností. (To vzácněji se setkáváme s většími zvony barokními a produkce 19. a 1.pol.20. stol.)