Pašijové hry ve svatovítské katedrále

C210-020-A_Pašijové hry v katedráleNa Květnou neděli, 29. března 2015, se v pražské katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha od 19.00 hodin budou opět konat pašijové hry. Upravenou verzi Hořických pašijí představí tři herecké osobnosti – Otakar Brousek ml., Nela Boudová a Jakub Gottwald. Zazní hudba Jaroslava Krčka v provedení souboru Musica Bohemica.

Pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka OP loni rozhodl, že se pašijové hry budou v katedrále sv. Víta pořádat každoročně. „Bůh stvořil člověka jako tvořivou bytost. A tak je samozřejmé, že ho chce člověk chválit také múzickým uměním,“ říká pražský arcibiskup, který do Prahy pozval autory obnovených pašijových her v Hořicích na Šumavě.

Pašijové hry v katedrále - Jakub Gottwald v roli Ježíše s kardinálem Dominikem Dukou.

Pašijové hry v katedrále – Jakub Gottwald v roli Ježíše s kardinálem Dominikem Dukou.

Koncepce „svatovítských“ pašijí vychází z dramatické předlohy Jindřicha Pecky, a zejména z hudebních skladeb Jaroslava Krčka. Textová předloha je oproti pašijovým hrám z Hořic na Šumavě nutně redukována: nejen zkrácena pro časově kratší produkci, ale i upravena pro menší počet interpretů. Velmi významná je složka hudební: písně a skladby Jaroslava Krčka v podání souboru Chorea Bohemica. Texty písní nejen předznamenávají základní dějová fakta pašijového příběhu, ale spolu s hudbou vytvářejí jeho poezii. Verzi pro pražskou katedrálu režijně zpracoval Václav Lautner.

(zdroj: www.scena.cz, 23. března 2015)

Podrobnější popis a plakátek k výše uvedené akci naleznete ZDE.

Vážený čtenáři, děkujeme Vám za Vás komentář.