Zvonění za Věru Čáslavskou

caslavskaJeden z nejstarších zvonů katedrály sv. Víta dne 12. září 2016 symbolicky uctí smutečním zvoněním památku nejúspěšnější české olympioničky všech dob a statečné ženy, paní Věry Čáslavské.

 Málokdy se zvony katedrály sv. Víta rozeznívají smutečním tónem za osobu, která se vydala na svou nekonečnou nadpozemskou pouť a nebyla ani církevním hodnostářem, ani nepoložila život za vlast. Nicméně ona pro svou vlast žila jako málokdo. Nikdy svou zem, ani své blízké a přátele nezradila a svůj maličký národ proslavila tak, jak se to podaří jen málokomu. V pondělí dopoledne proto vzdají poslední hold paní Věře Čáslavské i zvony katedrály sv. Víta. Z místa nejdůležitějšího pro tento stát a jeho občany, tedy nejen pro Pražany, věřící či nevěřící, zazní kolem desáté hodiny dopoledne smuteční, a přece slavnostní zvonění.

caslavska_2Možná to bude poprvé v historii katedrály, možná to bude i někdo kritizovat. Toto mimořádné zvonění je znamením, že tento národ je schopen vzdát hold své vynikající občance a sportovkyni v jedné osobě, která kromě výjimečných sportovních úspěchů byla i vzácným člověkem, který celým svým životem prokazoval, že stojí za svým přesvědčením, za každých okolností si drží svou životní fair play a bojuje až do posledních sil, až do posledních chvil.

Mezi zvoníky katedrály sv. Víta jsou i sportovci, na kterých se svým způsobem doba normalizace a komunistického útlaku také podepsala. Jméno a životní osudy paní Věry Čáslavské jim nejsou vzdálené už z toho důvodu, že se s ní několikrát setkali a osobně ji znali. Nejen oni, ale všichni zvoníci a zvonířky s úctou a s vděkem vzpomenou na tuto mimořádnou ženu, která žila tak, že se stala příkladem nejen sportovním, ale zejména lidským.

Kolem desáté hodiny dopolední dne 12. září 2016 pošlou zvoníci katedrály sv. Víta Věře Čáslavské z velké jižní věže katedrály sv. Víta dvouminutovou „kytičku“ zvonem Jan Křtitel, který má v katedrále úlohu rekviálu, tedy zvonu zádušního. Poté zazní další zvony horní zvonice katedrály společným posledním pětiminutovým zvoněním – děkujeme Vám paní Čáslavská za to, jaká jste byla a za to, že jste byla.


► Mimořádné zvonění – Poslední pocta paní Věře Čáslavské – dne 12. září 2016

09:58 – přesně – ZAČÁTEK ZVONĚNÍ – začíná zvonit zvon Jan Křtitel

10:00 – začíná zvonit zvon Josef, Dominik a Václav, končí společně se všemi zvony

10:05 – přesně – KONEC ZVONĚNÍ – končí všechny zvony najednou


caslavska
tisková zpráva

4 Responses to Zvonění za Věru Čáslavskou

 1. Karel Snášel napsal:

  Vážení zvoníci, velmi děkuji za oznámení. Dovolll jsem se připojit k Vašemu zvonění. Tři zvony evangelickébo kostela U Salvátora v Praze dnes v přesně stanovený čas uctily památku této statečné ženy. Za zvoníky salvátorské Karel Snášel.

 2. Tomas napsal:

  komu cest tomu slava !

 3. Vanda napsal:

  ..ano, jaká jste byla, Věro Čáslavská a že jste byla….děkujeme!

  • Petr Kužel napsal:

   Pražští zvoníci svatovítští, děkuji Vám nejen za sebe, že rozezníte zvony, které po staletí oznamují zprávy dobré i smutné. Zvony katedrály sv. Víta zazní hrdě pro naši Věru, kterou jsem měl tu čest poznat a před časem mi bylo potěšením ji předal Řád vavřínu. Petr Kužel

Vážený čtenáři, děkujeme Vám za Vás komentář.